85–річна уманчанка стала "Жінкою року–2012"

11 Січня 2013 00:00 Коментарів 0 Анонім Переглядів: 190

Світлана Кравець, "Козацький край"

85–річчя відзначила Галина Яблонська – знаменита акторка й громадська діячка. Народилася вона 2 січня 1928 року в Умані. Тут досі живуть її родичі. 

Дебютувала на сцені театру ще 1936 року. Дуже швидко здобула славу однієї з найкращих акторок героїчного плану. На сцені Яблонській довелося грати головні ролі у безлічі знакових спектаклів: Софію у "Безталанній" Карпенка–Карого, Марусю в "Марусі Богуславці" і Катрю в "Не судилося" Старицького, Галю в "Назарі Стодолі", Ліду в "Платоні Кречеті" Корнійчука, леді Макдуф у "Макбет" Шекспіра…

Наприкінці 1960–х років уманчанку активно запрошують на зйомки в кінофільмах – "Веселка", "Безталанна", "Не судилося", "Поступися місцем".

У театральних критиків зауважень немає, підозри у недосконалості можуть мати тільки партноменклатурні кадри — бо підозріло добре акторка вживається у ролі українок, які не здатні розчинитися в "єдіном совєтском народє"…

Втім, беззаперечний талант і любов глядачів змушують визнавати її однією з найкращих: 1970 року Яблонську нагороджують Почесною грамотою Президії Верховної Ради України. А в ті часи грамота ВР не роздавалася направо й наліво, на відміну від нашого сьогодення… Ще більшу вагу мало звання народної актриси УРСР — його пані Галина отримала, коли мала 55 років — 1982–го.

Ніколи не приховувала того, що Україну любить понад усе. Президент Історичного клубу "Холодний Яр" Роман Коваль згадує: Галина Яблонська була в числі тих, хто проводив перший вечір Всеукраїнського політичного об’єднання "Державна самостійність України", присвячений отаманам і гайдамакам повстанської Холодноярської республіки. Актриса поринула у бурхливе громадське життя, не залишаючи при цьому й активної театральної діяльності. Стала Президентом Міжнародної Ліги "Матері і сестри — воякам України", художнім керівником Героїчного театру "Пам’ять".

Вже в часи української Незалежності Президент Ющенко нагородив Галину Яблонську орденом княгині Ольги ІІІ та ІІ сту­пенів (у 2005 та 2008 роках).

Лауреатом театральної премії родини А. Бучми "Бронек" стала у 2009–у. Минулого, 2012 року Галину Яблонську нагороджено орденом Святої Великомучениці Варвари і визнано "Жінкою року–2012" у номінації "Жінка–митець".

За лічені дні до свого 85–річчя, яке святкували 2 січня 2013 року, акторка зіграла чергову роль — у автобіографічній виставі "Самотня леді" у столичному драмтеатрі імені Франка. І знову грала "на висоті" – здавалося, й не має за плечима прожитих десятиліть…

Коментарі: